Kysuce, horné Považie, Turiec, Orava a Liptov. Malebné regióny Žilinského kraja pretkané početnými kilometrami cyklotrás. Na dvoch kolesách môžete obdivovať majestátne kopce, čarokrásne doliny i kultúrnohistorické pamiatky. Pozývame vás pedálovať s deťmi najkrajšími cyklotrasami Žilinského kraja.
1. Horné Považie: okolo vodného diela na hrad a do čarovného lesa
Vodné dielo Žilina je známe krásnymi výhľadmi na trblietavú hladinu Váhu i na hrebene Malej Fatry. Po oboch brehoch ho lemuje modrá cyklotrasa, ktorá spája Žilinu a Strečno. Nie je náročná – tvorí ju asfaltový povrch a na niektorých úsekoch spevnená štrková cesta. Celý okruh má dĺžku približne 21 km. Rodiny s menšími deťmi si ho môžu skrátiť využitím vlakovej dopravy napríklad na úseku Varín – Žilina alebo Nezbudská Lúčka – Žilina.
Cyklovýlet môžete začať pri Vodnom diele Žilina na pravom brehu Váhu. Zaparkujete vedľa skateparku, nasadnete na bicykle a, kochajúc sa výhľadmi, vyrazíte smerom na obec Mojš. Z nej vedie lávka ponad Váh na protiľahlý breh do Mojšovej Lúčky.
Ak si plánujete záverečnú spiatočnú cestu skrátiť vlakom, odporúčame pokračovať z tohto miesta už po ľavom brehu Váhu, ktorý vás privedie priamo do obce Strečno. Aby ste zvládli strmší výstup k hradu Strečno, môžete si dopriať občerstvenie v miestnom bufete.
Zo Strečna vedie lávka na druhú stranu Váhu – do Nezbudskej Lúčky. V tejto obci sa s deťmi oplatí navštíviť kolibu Panoráma. Okrem výbornej reštaurácie tam na vás čaká množstvo zaujímavých atrakcií vrátane fascinujúceho rozprávkového lesa. Ak budete mať chuť pedálovať ďalej, absolvujete menej príjemnú cestu určenú aj pre autá do obce Varín. Cyklotrasa tam opäť vychádza na asfaltovú hrádzu, po ktorej budete pokračovať do svojho východiskového bodu.
Náš tip:
Návštevu hradu Strečno s deťmi určite nevynechajte. Zaujímavou súčasťou prehliadky je interaktívna expozícia s videopríbehom, v rámci ktorého vás bude životom na hrade sprevádzať samotná Žofia Bosniaková. Zaujme aj tieňohra či replika tela barónky v krypte hradu.
2. Kysuce: Bystrickou dolinou až k slovenskému orloju
Obdivujúc prírodné krásy Bystrickej doliny, sa dostanete z Krásna nad Kysucou až do centrálnej obce Stará Bystrica pod jediný orloj na Slovensku. Čaká na vás nenáročný terén Bystrickej cyklomagistrály v celkovej dĺžke približne 30 km (vrátane spiatočnej cesty). Cyklotrasa vedie prevažne okrajom lesa popri rieke Bystrica a len na malých úsekoch križuje hlavné cesty.
Výlet môžete začať priamo na nástupe cyklomagistrály v okrajovej časti Krásna nad Kysucou pri modrej lávke cez rieku Bystrica. Väčšinou tam aj pohodlne zaparkujete. Ďalej pôjdete spolu s riekou po trase bývalej lesnej železnice. Cyklotrasa prechádza obcami Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica a pokračuje až do Novej Bystrice. Cestou natrafíte na oddychové zóny s drevenými lavičkami, na informačné tabule a aj mosty, ktorými budete niekoľkokrát križovať rieku.
Obec Stará Bystrica leží na jej ľavom brehu. Slovenský orloj dominuje neveľkému námestiu v jej centre. Zvonenie s krátkym výkladom si môžete vypočuť každú celú hodinu. Čas čakania si skrátite posedením v príjemnej kaviarni priamo pod orlojom. V centre obce sa nachádza aj reštaurácia Bobovec s vynikajúcou domácou kuchyňou.
Zaujímavosť:
Slovenský orloj je považovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku a jediný orloj na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Okrem bronzových plastík historických osobností Slovenska sú jeho súčasťou aj drevené sochy apoštolov, do ktorých sú vsadené tváre osobností slovenských dejín. Identita týchto tvárí je však tajná a má byť odhalená až po smrti autorov orloja.
3. Turiec: na dvoch kolesách Gaderskou dolinou
Gaderská dolina je jedným z tých miest, pri ktorých máte pocit, že príroda rozdávala plným priehrštím. Idylická harmónia, množstvo zelene, zurčiaca horská bystrina a fascinujúce skalnaté bralá. To všetko sa tam snúbi priamo pred zrakom návštevníka.
Prírodný klenot Turca si môžete pohodlne prejsť na dvoch kolesách po asfalte od horného parkoviska v obci Blatnica až po ústie doliny Dedošová. Miestami náročnejšie stúpanie vyvažuje len 15 km dlhá trasa (vrátane spiatočnej cesty). Náročnejší cyklisti môžu pokračovať cez dolinu Dedošová až do lokality Veterné.
Vstup do Gaderskej doliny tvorí veľká drevená brána. Dobrou správou je, že zurčiaca bystrina vás bude sprevádzať celou trasou. Po necelých 4 km šliapania do pedálov a obdivovania prírodných krás má pre vás dolina pripravené prekvapenie, ktoré poteší najmä oko malých návštevníkov. Je ním Mlynčekovo – vodný svet malých drevených mlynov, ktoré trpezlivo stráži miestny vodník.
Čakajú vás ďalšie 4 km v sedle a dostanete sa k ústiu doliny Dedošová. Určite si urobte ešte malú zachádzku vpravo (cca 500 m), v ktorej cieli natrafíte na skvost Veľkej Fatry – slávnu Čertovu bránu. Monumentálna skalnatá úžina je najfotografovanejším miestom v okolí a „zahrala si“ aj vo filme Jánošík. Pred spiatočnou cestou si nedajte ujsť príležitosť urobiť si vlastné zábery tejto jedinečnej scenérie.
Náš tip:
Necelý kilometer od vstupnej brány smerom do Gaderskej doliny sa po pravej strane nachádza chatová osada Gader s reštauráciou. Vynikajúce miesto na posilnenie sa pred cestou alebo chutnú odmenu po návrate z výletu.
4. Orava: okružný cyklovýlet za historickými pokladmi Oravy
Okružná cyklotrasa so začiatkom i s koncom v Dolnom Kubíne je časovo aj fyzicky náročnejšia, vhodná skôr pre rodiny so staršími deťmi. Po štrkových a asfaltových cestách našliapete skoro 35 km a nazbierate množstvo zážitkov. Jedny z najkrajších pohľadov ponúka dominanta celej Oravy – majestátny Oravský hrad ležiaci priamo na trase.
Cyklovýlet za historickými pokladmi Oravy sa začína v Dolnom Kubíne v mestskej časti Záskalie. Počas prechádzania mestom sa určite pristavte pri renesančnom kaštieli v Mokradi. Prejdete časťou Kňažia a potom vás už povedie poľná cesta popri obľúbenom lyžiarskom stredisku Racibor až do Oravského Podzámku. Práve tam sa hrdo týči historická dominanta celej Oravy – prekrásny Oravský hrad. Jeho návšteva vám zaberie viac času, ale rozhodne ju nevynechajte. Po prehliadke môžete načerpať sily na ďalšie kilometre pedálovania priamo v reštaurácii pod hradom.
Pokračovať budete Pribišskou dolinou, obcami Pribiš a Pokryváč, až sa zhruba po 16 km pristavíte v obci Leštiny pri drevenom artikulárnom kostolíku, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO. Odtiaľ vás čaká posledných cca 9 km bicyklovania späť do Dolného Kubína. Cestou budete ešte prechádzať mestečkom Vyšný Kubín, kde máte možnosť navštíviť rodný dom autorky Troch gaštanových koní.
Zaujímavosť:
Na Oravskom hrade je otvorená aj tzv. mediatéka, expozícia filmov a rozprávok, ktoré boli na hrade natočené. Odohrávali sa tam napríklad filmy ako Sokoliar Tomáš, Kráľ Drozdia brada, Láska na vlásku či Dračie srdce.
5. Cyklistický miniokruh na hornom Liptove
Vzhľadom na rozľahlosť Liptova hovoríme naozaj o miniokruhu. Nenáročný cyklovýlet vás prevedie okolím mestečka Liptovský Hrádok. Pokocháte sa prírodnými krásami, navštívite skanzen liptovskej dediny a výlet ukončíte v prostredí miestneho hradu na okraji mesta. Čaká vás približne 32 km pedálovania po asfalte aj štrkových a lesných cestách.
Z centra Liptovského Hrádku budete niekoľko kilometrov šliapať a deliť sa o cestu s autami po obec Podtureň. Odbočka vpravo vás privedie na poľnú cestu, na ktorej prekonáte miestami strmšie stúpanie cez obce Jamník a Liptovský Ondrej až na letisko nad obcou Jakubovany. Vychutnávajúc si výhľady na krásy horského prostredia Liptova, sa napokon spustíte malebnou Račkovou dolinou. Priamo pri jej ústí natrafíte na vstup do Múzea liptovskej dediny Pribylina. Väčšina domčekov, ktoré tam môžete vidieť, pochádza z dedín zatopených Liptovskou Marou.
Po prehliadke skanzenu budete pokračovať nenáročnou cestou do obce Vavrišovo. Odtiaľ sa pustíte popri rieke Belá do Liptovského Petra a späť do Liptovského Hrádku. Hneď pri vstupe do mesta stojí menšia hradná stavba s kaštieľom a prekrásnym jazierkom. Doprajte si oddych, a ak budete mať chuť, urobte si ešte krátky výstup (bez bicyklov) na Skalku vedľa hradu. Z rozhľadne na jej vrchole sa vám otvoria výhľady na mesto i široké okolie.
Náš tip:
Ak budete od hradu pokračovať Hradnou ulicou, o pár stoviek metrov natrafíte na obľúbenú pizzeriu Point, kde si za odmenu môžete dopriať chutné občerstvenie.
Článok o cyklotrasách v Žilinskom kraji je piatou časťou seriálu Rodinné cyklovýlety podľa krajov. Pozrite si aj ďalšie nápady na pekné výlety:
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #4: Nitriansky kraj – panorámy i európske unikáty vyrážajúce dych
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #3: Prešovský kraj – cyklistický raj Levočské vrchy
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #2: Trenčiansky kraj – Kúpanie aj prírodné skvosty
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #1: Bratislavský kraj – očarí rozmanitosťou trás
Tip na záver: A čo tak spoznávať liptovské aj oravské kopce a hory na novom elektrobicykli?