Košický kraj sa môže pochváliť viac ako 1 300 km dĺžkou značených cyklotrás. Tiahnu sa Spišom, Abovom, Gemerom i Zemplínom a spoznáte na nich technické pamiatky, horské scenérie i tokajské vinice. V ponuke je aj rekreačná cyklistika popri vode. Vybrali sme pre vás ukážky najzaujímavejších cyklovýletov, ktoré zvládnu aj vaše ratolesti.
1. Tunelmi zo Štítnika do Revúcej
Cyklotrasa Štítnik – Revúca si pre cyklistov pripravila spojenie nádhernej nenarušenej prírody a jedinečných technických pamiatok. Jej najväčším unikátom je nevyužívaný Slavošovský tunel. Budete ním šliapať približne 2,4 km, takže si rozhodne nezabudnite kvalitné svetlo.
Vedeli ste?
Slavošovský tunel nikdy nebol uvedený do prevádzky. Spája dve obce (Štítnik a Magnezitovce), dva okresy (Rožňava a Revúca) a dva kraje (Košický kraj a Banskobystrický kraj). Je to najdlhší cyklotunel v Európe a tretí najdlhší na svete.
Celá trasa má približne 25 km. Prechádza nenáročným terénom striedajúcim asfaltové podložie a poľné aj lesné cesty. Na bicykle nasadnete na severnom okraji obce Štítnik pri odbočke na Ochtinú. Už tam môžete plnými dúškami nasávať jedinečnú atmosféru prírodných scenérií. Pokojným šliapaním do pedálov prejdete Ochtinú (lokalita Ochtinskej aragonitovej jaskyne), Rochovce a Slavošovce. Tam trasa prechádza na lesnú cestu, ktorá stúpa až k ústiu tunela.
Náš tip:
Ešte pred vstupom do tunela natrafíte na oddychovú zónu s dreveným vláčikom a turistickými prístreškami. Odporúčame vám zastaviť a posilniť sa. Lepšie príležitosti cestou nebudú.
Prejazd neosvetleným tunelom je jedinečný, až adrenalínový zážitok. Treba, samozrejme, zvýšiť opatrnosť. Po opustení tunela budete pokračovať lesným terénom, až natrafíte na ďalšiu raritu, tentoraz už kratší (cca 250 m dlhý) Koprášsky tunel a za ním impozantný (36 m vysoký) Koprášsky viadukt. Preveziete sa poľnými cestami a už zakrátko natrafíte na Mníšany, časť obce Magnezitovce. Trasa pokračuje obcami Chyžné, Lubeník a Mokrá Lúka až do centra Revúcej.
2. Náročnejšie stúpanie k Hájskym vodopádom
Na cestu jednou z najkrajších dolín Slovenského krasu, a to malebnou Hájskou dolinou, môžete na dvoch kolesách vyraziť z obce Turňa nad Bodvou. Do cieľového bodu, ktorým bude v našom prípade Zádiel, vás čaká približne 25 km šliapania. Trasa je náročnejšia vzhľadom na prudšie stúpanie až po Horné lúky nad obcou Hačava a následný strmší zjazd po kamenistej ceste. Vhodná je skôr pre rodiny so staršími deťmi. Odmenou vám budú prekrásne výhľady na okolitú prírodu, ktorej najväčším lákadlom sú bezpochyby Hájske vodopády.
Na bicykle nasadnete v centre obce Turňa nad Bodvou. Vydáte sa zatiaľ mierne stúpajúcou červenou trasou smer Hačava. V dedinke Háj začne stúpanie naberať na intenzite. Postupne natrafíte na odbočky k Hájskym vodopádom. Odporúčame vám pristaviť sa minimálne pri druhej značke, ktorá vás nasmeruje k tým vyšším a krajším vodopádom Hájskeho potoka.
Po návrate na trasu budete pokračovať výšľapom do obce Hačava. Tam sa svah zmierni a asfaltové podložie sa zmení na spevnenú lesnú cestu, ktorá vás povedie až k Horným lúkam. Vašou odmenou za našliapané kilometre budú prekrásne výhľady. Odtiaľ sa už trasa preklápa smerom nadol. Terén je kamenistý, takže opatrnosť je na mieste. Zveziete sa k Zádielskej chate, kde si môžete konečne dopriať odpočinok aj chutné občerstvenie. Pre deti je tam pripravené aj vonkajšie ihrisko s atrakciami.
Pokračovať budete už pevnejším terénom nadol k ústiu Zádielskej tiesňavy. Vzhľadom na zákaz vjazdu cyklistom tam však zosadnite a asi 3 km smerom nadol pokračujte po svojich. Od parkoviska pri vstupe do Zádielskej tiesňavy už môžete opäť pedálovať až do obce Zádiel.
Náš tip:
Videli ste film Za nepriateľskou líniou? Niektoré jeho časti sa natáčali práve v týchto lokalitách Slovenského krasu. Ako spomienka tam po nich zostala filmová rekvizita – 7,5 m vysoká socha anjela s odlomeným krídlom. Môžete sa pri nej pristaviť v obci Háj.
3. Pedálovanie okolo Zemplínskej šíravy
Zemplínska šírava je nádherná vodná plocha pod Vihorlatskými vrchmi, druhá najväčšia priehrada na Slovensku. Jej pobrežie je posiate rekreačnými strediskami, ktoré si spoločne prejdeme na dvoch kolesách. Cyklovýlet okolo Zemplínskej šíravy môžete začať priamo v neďalekom meste Michalovce. Čaká vás približne 38 km pedálovania prevažne rovinatým terénom.
Na bicykle vysadnete na juhovýchodnom okraji Michaloviec pri moste ponad Laborec a vydáte sa smerom na Zalužice. Už tam si môžete urobiť menšiu zachádzku vľavo a pokochať sa pohľadom na hladinu „zemplínskeho mora“. Pokračovať budete po ceste do obce Lúčky. Odporúčame odbočiť tam vľavo k Zemplínskej šírave a ísť po jej okraji skoro až k obci Jovsa. Krátko po vstupe do obce odbočíte vľavo a opäť sa dostanete na okraj priehrady, po ktorom budete pokračovať cez obce Kusín, Klokočov, Kaluža a Hôrka smerom späť na Michalovce.
Ideálnym miestom na odpočinok na trase je obec Kaluža. Čas môžete využiť na rekreáciu pri priehrade v obľúbenom stredisku Medvedia hora alebo v miestnom akvaparku Thermalpark Šírava.
4. Na bicykli vinohradníckou oblasťou Tokaj
Návšteva vínnych pivníc a pohľady na rozľahlé vinohrady sú lákadlom nielen pre milovníkov tokajského vína. Najznámejšími lokalitami vinohradníckej oblasti Tokaj vás prevedie 22 km dlhá cyklotrasa Čerhov – Viničky, ktorá je súčasťou Dolnozemplínskej cyklomagistrály. Môžete sa tešiť na rovinatý terén a prekrásne panorámy.
V obci Čerhov sa napojíte na cyklotrasu, ktorá vedie z Luhyne a pokračuje po spevnených komunikáciách cez Veľkú a Malú Tŕňu, Černochov a Boršu až do Viničiek. Aj keď vašu cestu budú pri každom šliapnutí do pedálov lemovať vinárske domy a rozľahlé slnečné vinohrady, pri prechode Veľkou Tŕňou si určite nedajte ujsť príležitosť navštíviť tufové vínne pivnice. Nachádza sa tam celý areál s 33 stredovekými gazdovskými pivničkami, ktoré boli svojho času zapísané v zozname UNESCO.
Ďalšie prekvapenie na vás čaká pri ceste popri vinohradoch z Malej Tŕne do obce Černochov. Vypína sa tam 12 m vysoká vyhliadková veža v tvare dreveného suda, ktorá ponúka výhľady na celý Tokaj a jeho vinohrady. Okolie veže s altánkom a detským ihriskom je ideálnym miestom na odpočinok pred zostávajúcim úsekom cesty.
Článok o cyklotrasách v Košickom kraji je siedmou časťou seriálu Rodinné cyklovýlety podľa krajov. Pozrite si aj ďalšie nápady na pekné výlety:
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #6: Banskobystrický kraj – cyklistický raj na Horehroní
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #5: Žilinský kraj – hrady a prírodné krásy na každom kroku
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #4: Nitriansky kraj – panorámy i európske unikáty vyrážajúce dych
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #3: Prešovský kraj – cyklistický raj Levočské vrchy
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #2: Trenčiansky kraj – Kúpanie aj prírodné skvosty
- Rodinné cyklovýlety podľa krajov #1: Bratislavský kraj – očarí rozmanitosťou trás