Na bicykli s deťmi: 7 rád, ktoré oceníte

Na bicykli s deťmi: 7 rád, ktoré oceníte

Cyklistika je šport pre jednotlivca, pár i rodinu s deťmi. Pobyt na čerstvom vzduchu, primeraná fyzická aktivita, spoločne strávený čas, vnímanie krás okolia – to sú len niektoré jej benefity. Zhrnuli sme základné pravidlá, vďaka ktorým sa vyhnete mnohým nepríjemnostiam a bicykel zostane hodnotným partnerom schopným spájať všetkých členov rodiny.

1. Zabudnite na watty a priemerku

Možno patríte k cyklistom, ktorí milujú sólové jazdy alebo cyklotúry s partiou, kde sa šliape na plný plyn, kde výkonové watty na kilogram hmotnosti dosahujú čoraz vyššiu úroveň a priemerná rýchlosť pravidelne láme rekordy – aspoň tie osobné, v aplikácii Strava atď. Iste to viete, no aj tak sa oplatí povedať to znova: pri cyklovýletoch s deťmi a rodinou na toto všetko zabudnite.

Tu ide o zážitok pre všetkých zúčastnených so špeciálnym dôrazom na pôžitok tých najmenších. Rodičia a deti, viac rodín pospolu, iba otcovia či iba mamy s deťmi – pri tomto type cyklistiky je dôležité nasávať krásu prostredia, tešiť sa zo vzájomnej blízkosti, pretože tá je čoraz vzácnejšou veličinou. 

A ak sa majú velebiť výkony, tak predovšetkým tie, ktoré hovoria o tom, čo ste zvládli spoločnými silami ako tím veľkých a malých s dôrazom na všetko pozitívne, čo sa podarilo najmenším (a teda najslabším členom tohto tímu). Majte to neustále na pamäti.

2. Dôkladne plánujte

Pri príprave cyklovýletu nič nepodceňte. Dôkladne naplánujte zvolenú trasu. Na aké otázky by ste mali mať jednoznačné odpovede?

  • Volím primeranú dĺžku?

Je jasné, že vhodná dĺžka závisí od veku detí a ich skúseností. Kilometre aj ich náročnosť zvyšujte postupne. Prvý ozajstný cyklovýlet – to môže byť pokojne iba pár kilometrov po rovinatom cyklochodníku. Vhodné a veľmi obľúbené sú cyklotrasy popri riekach či jazerách. Ideálne je, ak sa dá naplánovať malý okruh.

  • Nemá trasa príliš veľké prevýšenie?

Priveľké a náročné stúpanie dokáže dieťa totálne znechutiť. Môže sa stať príčinou tvrdého odporu voči tomuto druhu športovej aktivity. 

Dieťaťu sa dokáže hlboko do jeho vnútra vryť pocit, že bolo príčinou vášho sklamania. Ak si z cyklistického výletu prinesie myšlienky „nezvládol som to“, „bolo to ťažké a nad moje sily, ale podľa ocina som mal zabojovať viac“, môže ho to demotivovať na celé roky.

  • Je zvolená trasa naozaj bezpečná?

Strmé zjazdy, nekvalitný alebo nebezpečný povrch dokážu narobiť problémy, privodiť povrchové zranenia i ťažké úrazy. Poznám dobre prostredie a terén, kam chcem s dieťaťom vyraziť? Je to trasa s nízkou frekvenciou dopravy? Ak si na ktorúkoľvek z týchto otázok odpovedáte nie, neberte na ňu svoje dieťa, kým si ju neprejdete a dôkladne nepreskúmate. Prejdite ju sami v takom istom čase, v akom ju mienite absolvovať s deťmi. 

  • Mám na plánovanú trasu vhodný bicykel?

Vybrať sa na cestnom bicykli na horský trail nie je dobrý nápad. Nie veľmi vhodná – hoci čoraz častejšie ju možno vídať na cyklotrasách – je aj kombinácia mama či otec na e-bajku a dieťa na bežnom detskom bicykli. Ak ešte len vyberáte bicykel pre seba a deti, zodpovedzte si predovšetkým otázku: V akom teréne budeme spolu jazdiť najčastejšie? Od toho sa odvíja napríklad aj to, či budete kupovať horský alebo krosový bicykel

  • Vyberám cestu s dostatkom oddychových zón?

Na výletoch s deťmi je viac ako vhodné, aby na trase bola možnosť oddychu a osvieženia. Môžu to byť prístrešky s lavičkami, no je dobré pamätať aj na možnosť načerpania vody alebo drobného občerstvenia. Čo tak dobrý zákusok ako prísun energie počas výletu? A je tu ešte niečo. Aj zastávka, ktorá vytrhne dieťa z cyklistickej rutiny, môže padnúť viac ako vhod. Minizoo, park s preliezkami – čo viac si priať, ak sa malý cyklista práve zatne a oznámi vám, že bicykel už nechce nikdy v živote vidieť?

3. Bezpečnosť nadovšetko

To je asi najdôležitejšia rada. Ako sa okrem všetkého už povedaného ešte viac poistiť? Máte bicykle v dobrom technickom stave? Pravidelný servis a údržba sú absolútnou nevyhnutnosťou.

Tip: Na servis bicyklov sa môžete objednať aj u nás. Radi pomôžeme. 

Pred jazdou je potrebné skontrolovať stav pneumatík, bŕzd a prehadzovačov. Nezabudnite ani na nevyhnutnú bezpečnostnú výbavu:

Na bezpečnosť je potrebné myslieť nielen pred jazdou, ale aj počas nej. Byť dostatočne opatrný, poznať zásady jazdy v skupine, dodržať heslo vidieť a byť videný – to všetko sú veľmi osožné vedomosti a zručnosti.

4. Nezabúdajte na motiváciu

Pokiaľ s cyklovýletmi s deťmi začínate, je veľmi dôležité správne ich motivovať. Dobrou možnosťou je podporovať súťaživosť, ktorá je im – no nielen im – vlastná. Dokážeme dnes prejsť viac kilometrov ako minule? Vyjdeme tentoraz na kopec bez toho, aby sme zosadli z bicykla? Kto bude hore prvý? Oddychové zóny s možnosťou výborného či netradičného občerstvenia sa dajú využiť aj na motiváciu.

Len pozor! Nie všetky deti reagujú na súťažné výzvy. Možno máte doma princeznú, ktorá vyšliape len po rozkvitnutú lúku, ktorú už vidí v diaľke a chce sa na nej odfotiť, no aj to je motivácia. 

Mimochodom, pravidelná športová aktivita má pre dieťa význam nielen ako zmysluplné využitie času či prostý zdravý pobyt na čerstvom vzduchu. Má potenciál formovať životné postoje a pozitívne vlastnosti. Bola by škoda nevyužiť to. 

Cyklistika dokáže posilňovať vôľu a odhodlanie dieťaťa prekonávať samo seba i rôzne prekážky. Vie rozvíjať jeho cieľavedomosť a vytrvalosť, pomáha mu spoznať vlastné limity, čo vedie k pravdivému pohľadu na seba. Samozrejme, že toto nastavenie sa zo športu prenáša aj do bežného života. 

Vedeli ste?
Cyklistika v tíme, aj keď hovoríme o rodinnom tíme, učí dieťa byť vnímavým voči iným a nápomocným v prípade potreby či núdze.

5. Vždy, vždy, vždy predvídajte

Nemenej dôležité ako dôkladné plánovanie je predvídanie rizík a hrozieb počas cyklovýletu. Začnime počasím. Jasné, že ste si predpoveď pred výletom skontrolovali. Osožné a múdre je sledovať silu a smer vetra či riziko tvorby búrok. 

Predvídavosť sa prejaví vo vhodne zvolenom oblečení. Oboznámenie sa s terénom predchádza zbytočne vysokému riziku technických ťažkostí. A čo záložný plán, teda plán B, v prípade, že nebude možné pokračovať na bicykli?

6. Buďte dobrým príkladom

Klasik vraví, že slová sa hovoria, príklady tiahnu. Dieťa sa najviac učí z toho, čo vidí a pozoruje v najbližšom okolí. To ako rodičia už dávno veľmi dobre viete. 

Platí to aj pri správaní a jazde na bicykli. Opatrnosť, dodržiavanie dopravných a bezpečnostných predpisov, ohľaduplnosť voči ostatným účastníkom premávky – to všetko má byť materským mliekom cyklistickej abecedy, ktorú svojim ratolestiam odovzdávate.

7. Dieťa zvládne viac, ako si myslíte

Čakáte na záver striktné odporúčanie, akú dĺžku trasy pre deti zvoliť? Ideálne rovno tabuľku s kilometrami prislúchajúcimi k aktuálnemu veku? Presné číslo uviesť nemožno. Závisí to od zvoleného terénu a profilu trasy, trénovanosti dieťaťa, počasia, ročného obdobia atď. 

Faktom však je, že deti obvykle zvládnu viac, ako si samy myslia, dokonca viac, ako si myslíte vy. 

Určite zažijete situáciu, keď vás dieťa ani nie v polovici cyklovýletu bude presviedčať, že ďalej už naozaj, ale naozaj nevládze. Neignorujte to. Doprajte mu chvíľku oddychu, upriamte jeho pozornosť na niečo iné než na bicyklovanie. Skúste ho motivovať a uvidíte, koľko toho ešte dokáže. Nie je vôbec vylúčené, že po návrate domov budete potrebovať odpočinok vy a vaša ratolesť chytí druhý dych.

Čo je najdôležitejšie? Len to, aby čas na bicykli bol pre vás i deti, teda pre celú rodinu, príjemný – aby sa z neho skladali klenoty spomienok. Deti si z nich vezmú do života oveľa viac, ako sa vám zdá.