Rodinné cyklovýlety podľa krajov #8: Trnavský kraj – romantický zámok, vinice aj technické pamiatky

Rodinné cyklovýlety podľa krajov #8: Trnavský kraj – romantický zámok, vinice aj technické pamiatky

Oblúk od Záhoria cez ústredný trnavský región až po Žitný ostrov. K Trnavskému kraju patria zaujímavosti každého druhu. Prezrite si vínne pivničky, romantické zámky, technicky dokonalé vodné mlyny na Malom Dunaji, stopy slávnych Slovákov. To všetko na dvoch kolesách a s členmi rodiny. 

1. Z Trnavy na Smolenický zámok

Cieľom prvého výletu je romantický zámok obklopený rozľahlým anglickým parkom. Z Trnavy až ku skalnému pahorku v obci Smolenice prejdete približne 29 km. Trasa nie je náročná, má mierne prevýšenie a prevažne asfaltový povrch. 

Začnite pri Parku Janka Kráľa pred železničnou stanicou v Trnave. (Z väčšej vzdialenosti sa na štart môžete priviezť aj vlakom.) Vydáte sa po žltej cyklotrase, ktorou prejdete uličkami mesta, až sa neďaleko cintorína napojíte na modrú cyklotrasu smerom vpravo. Na okraji mesta sa pustíte ďalšou modrou trasou. Povedie vás menej frekventovanými cestami 3. triedy cez obce Dolná a Horná Krupá. Odbočíte vľavo na Trstín, kde sa už budete držať zelenej cyklotrasy č. 5205 do Smoleníc.

nadvorie-smolenickeho-zamku

Neobíďte: 
V Dolnej Krupej sa môžete pristaviť pri miestnom vidieckom kaštieli. Pozoruhodná klasicistická stavba je známa najmä stropnou freskou anjela so zadkom otočeným do miestnosti. Vraj nezáleží na tom, z ktorej strany sa na umelecké dielo pozriete, pohľad je vždy rovnaký. S kaštieľom susedí areál Medolandie a záhrada plná nádherných ruží.

Kým sa v Smoleniciach vydáte vpravo Zámockou ulicou k romantickému Smolenickému zámku, zastavte sa v areáli s názvom Včelovina. Okrem predajne s voňavými včelími produktmi tam nájdete aj medovú kaviareň a jedinečnú včeliu záhradu. To všetko s výhľadmi na zámok. Len nezabudnite, že pre verejnosť je otvorený každý deň iba počas letnej sezóny. V priebehu školského roka si ho môžete pozrieť zvnútra cez víkendy a sviatky. 

vstup-do-smolenickeho-zamku

Náš tip: 
V katastri obce Smolenice sa nachádza aj jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, a to jaskyňa Driny. Známa je predovšetkým množstvom netopierov. Ak si ju budete chcieť prezrieť, vydajte sa z obce smerom vpravo na rekreačné stredisko Jahodníky. Až k vstupu sa na bicykli nedostanete – záver chodníka tvoria schody. Jaskyňa je otvorená od jari do jesene.

2. Z Myjavy do rodiska M. R. Štefánika

Druhý tip na cyklovýlet v Trnavskom kraji sa spája hneď s dvoma mimoriadne významnými osobnosťami. Na dvoch kolesách sa vydávame k Mohyle Milana Rastislava Štefánika – vojenského letca, brigádneho generála, štátnika, diplomata, politika, astronóma, fotografa, vedca i vynálezcu. Autorom mohyly, ktorá je zapísaná v Zozname európskeho kultúrneho dedičstva, je Dušan Jurkovič, jeden z najvýznamnejších slovenských architektov 20. storočia, zároveň osobnosť, ktorej dielam patrí svetové uznanie. 

Počas tripu z Myjavy do Košarísk našliapete približne 20 km prevažne lesnými cestami. Čakajú vás úseky s náročnejším stúpaním aj klesaním, takže výlet je vhodný pre rodiny so staršími deťmi – z hľadiska náročnosti, ale aj atraktivity a výkladu, ktorý si zaslúži.

detail-kamena-mohyly-na-bradle

Tip pre zdatných cyklistov: 
Zhruba pred štyrmi rokmi bola úspešne dobudovaná Štefánikova cyklomagistrála. Vedie z Košarísk celými Karpatmi až na bratislavskú Kolibu. Trasa má asi 100 km a je vhodná pre zdatných cyklistov

Rodinám s deťmi odporúčame cyklovýlet kratším úsekom z Myjavy: 

Ak sa do Myjavy dopravíte vlakom, môžete vyraziť priamo spred železničnej stanice po Nádražnej ulici, vpravo na Novomestskú a cez Komenského na Jablonskú. Tam sa držte vpravo a choďte von z mesta smerom na Polianku. Menej frekventovanými asfaltovými cestami budete len mierne stúpať po cyklotrase až do Priepasného.

Odtiaľ prudším stúpaním vyšliapete na Bradlo. Vrcholu dominuje miesto posledného odpočinku M. R. Štefánika – majestátna mohyla s prekrásnymi výhľadmi na široké okolie. Nasýťte sa pohľadmi na Slovensko a rozprávajte sa so svojím potomstvom o osobnostiach našich dejín a kultúry.

mohyla-na-bradle-celok

Od mohyly vás cestou späť čaká pomerne strmý zráz do Košarísk. Pri zjazde, najmä v úvode, zvýšte opatrnosť. V závere sa ocitnete v rodisku Milana Rastislava Štefánika. Jeho rodný dom sa nachádza pri evanjelickom kostole. Je v ňom Múzeum M. R. Štefánika, ktorého prehliadka jednoznačne stojí za to.

Tip na občerstvenie po ceste:
Neďaleko rodného domu generála budete prechádzať popri útulnej reštaurácii a pizzerii Gurmán. Ak budete mať hlad, zastavte sa na obed alebo občerstvenie.

3. Z Dunajskej Stredy k vodným mlynom

Vodné mlyny Malého Dunaja sú obľúbené výletné ciele na Žitnom ostrove. Jedinečné technické pamiatky sa zachovali v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove, Kolárove a Jahodnej. Náš okružný cyklovýlet z Dunajskej Stredy povedie do Dunajského Klátova a Tomášikova. Ak sa rozhodnete pedálovať s nami, čaká vás nenáročná rovinatá trasa po asfalte a spevnených lesných cestách dlhá asi 35 km.

vodny-mlyn-na-dunaji

Vyraziť môžete zo severovýchodnej priemyselnej časti mesta, kde ľahko zaparkujete pri niektorom z obchodných domov. Pôjdete po Galantskej ceste smerom na Veľké Dvorníky. Približne po 7 km dorazíte do Dunajského Klátova. V obci pred autobusovou zastávkou odbočíte vpravo smerom k Malému Dunaju. Úzka asfaltová cestička lemovaná zeleňou vás privedie k prvému mlynu na brehu Klátovského ramena. V interiéri sa nachádza pôvodné zariadenie tvoriace expozíciu vodného mlynárstva. 

Po prehliadke a odpočinku na brehu sa vrátite do obce. Pokračujte na Jahodnú a odtiaľ cyklotrasou vľavo súbežne s Malým Dunajom k mlynu v Tomášikove. Tam si okrem zachovanej technickej stavby z konca 19. storočia vychutnáte aj výnimočné prírodné prostredie. Mlyn stojí asi 2 km od obce. 

Tip na pauzu:
Pár metrov od mlyna natrafíte na reštauráciu Malom s terasou, hojdačkami a detským kútikom. Určite sa tam pred cestou späť zastavte na chutnú rybu alebo nealko pivko.

rameno-maleho-dunaja

Pokračujte popri Malom Dunaji k mostu na druhú stranu rieky pri vodnej elektrárni. Z druhého brehu si to nasmerujte popri rybníku Veľké Blahovo na obec Vydrany. Odtiaľ sa už vydáte vľavo späť na Dunajskú Stredu.

4. Okruh vinohradmi do kaštieľa 

Takmer 38 km dlhá okružná trasa na Záhorí vás prevedie oblasťou známou kvalitným vínom a sladkými trdelníkmi. Vďaka veľmi miernemu terénu po asfaltových a spevnených poľných cestách bez prudkých stúpaní je tento cyklovýlet nenáročný, vhodný aj pre rodinky a svižných seniorov.

Začnete i skončíte v Skalici, takže sa tam môžete priviezť autom. Značená trasa štartuje na Mýtnej ulici pri základnej škole a krčmičke U hasičov. Vyvedie vás von z mesta a prevedie jeho juhovýchodným okrajom cez záhradkársku osadu, popri golfovom ihrisku až k prietržským vinohradom. Už tam sa môžete kochať pohľadmi na malé vinice a vínne pivničky.

Za Prietržkou pokračujte cez Trnovec na Holíč. Natrafíte na sympatickú rozhľadňu, ktorá ponúka panoramatické výhľady aj príjemné miesto na odpočinok. Pokračujte do centra Holíča. Ďalšiu prestávku si dajte pri Holíčskom kaštieli. Monumentálna budova obohnaná opevnením a vodnými priekopami vás zaručene zaujme. Pokocháte sa prekrásnym prostredím a v rámci prehliadky si môžete pozrieť expozície mestského múzea, Čínsku sálu, kaplnku, pivnice i podzemné chodby.

holicsky-kastiel

Kávička v kaštieli:
Pred vjazdom do areálu kaštieľa natrafíte na malú dreveničku (Drevenica u zámku) s rýchlym občerstvením. Ak máte chuť na povolený kofeínový doping, skúste Zámockú kaviareň, ktorá sa nachádza hneď za vstupom do areálu po pravej strane.

Výjazdom spred kaštieľa opustíte Holíč a budete pokračovať smerom na Kopčany. Za obcou vás trasa zavedie na hrádzu Moravy. Pedálujte popri rieke ďalších 15 km až k Baťovmu kanálu. Odtiaľ sa krátkym úsekom vrátite do Skalice.

Článok o cyklotrasách v Trnavskom kraji je ôsmou časťou seriálu Rodinné cyklovýlety podľa krajov. Pozrite si aj ďalšie nápady na pekné výlety: